Jak wyciszyć mieszkanie? Panele akustyczne

Powodów przemawiających za tym, aby wyciszyć własne mieszkanie, istnieje wiele. Większy poziom prywatności, ochrona przed dźwiękami z zewnątrz (np. przejeżdżającymi pociągami i samochodami) oraz lepsza jakość snu to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak sprawić, aby cieszenie się ciszą było możliwe w każdych warunkach domowych? Prosty sposób stanowi zamontowanie specjalnych paneli akustycznych na ścianach.

Panele akustyczne są rodzajem okładziny pochłaniającej fale dźwiękowe. Montuje się je na wybranych ścianach w pomieszczeniu; zwykle tych znajdujących się blisko źródła hałasu. Ich struktura sprawia, że dochodzący do nich pogłos, zamiast odbić się od ich powierzchni i wrócić do przestrzeni – zostaje rozproszony, a następnie pochłonięty. To sprawia, że hałas spowodowany np. potłuczonymi talerzami nie przedostaje się przez ścianę do następnego pomieszczenia, a cała energia fali akustycznej pozostaje w jednym pokoju.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów paneli akustycznych, niektóre z nich są droższe i skuteczniejsze, a inne tańsze, ale ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Warto wybierać te, które swym wyglądem przypominają piramidki. Ich budowa sprawia, że niepożądany dźwięk zostaje uwięziony na dobre. Duży minus stanowi ich design: nie są estetyczne, przez co nie prezentują się dobrze np. na ścianach salonu lub sypialni. Zaliczyć można je jednak do rozwiązań zapewniających największy stopień izolacji; nie bez powodu stosuje się je w przestrzeniach profesjonalnych studio do nagrań muzycznych.

Panele akustyczne – w jaki sposób zamontować je we własnym mieszkaniu lub domu?

Dźwięk, chociaż może wydawać się, że jest inaczej, dobiega do uszu słuchacza ze wszystkich stron. Gdyby było inaczej, dźwięk nadchodzący z lewej strony byłby słyszalny jedynie lewym uchem. Fale dźwiękowe, rozchodząc się, odbijają się od wszystkich ścian pomieszczenia, tracąc przy tym stopniowo energię. To bardzo ważne, aby zrozumieć ten mechanizm działania jeszcze przed zamontowaniem paneli akustycznych, ponieważ trzeba go uwzględnić w swoim planie.

Oznacza to, że wszystkie panele powinny być instalowane symetrycznie. W innym przypadku zaburzą one odbieranie dźwięku stereo; np. gęsto pokryta piramidkami lewa ściana zatrzyma dźwięk skuteczniej niż ściana prawa, na której znajdzie się tylko kilka sztuk wygłuszenia. Nie jest to dla montującego łatwym zadaniem; czasami w utrzymaniu poprawnej symetrii przeszkadzać będą elementy trzecie, m.in. okna, szafy, drzwi i inne elementy wystroju (fotele i kanapy). Należy jednak postarać się o to, aby tłumić dźwięk równomiernie – zapewni to optymalne efekty. 

Czy da się wyciszyć mieszkanie w bloku?

Wyciszanie mieszkania w bloku bywa kłopotliwe. Ściany działowe są cienkie, a hałas dobiega również z poziomu podłogi i sufitu. Nie znaczy to jednak, że osiągnięcie zadowalającego poziomu wygłoszenia jest niemożliwe; wystarczy skorzystać z kilku metod jednocześnie.

Sufit

Jak zadbać o to, aby sufit był dźwiękoszczelny? Użyć maty wyciszającej oraz podwieszanego sufitu, połączenie to zapewni wysoki poziom komfortu akustycznego. To rozwiązanie kosztowne i powodujące zmniejszenie wysokości pokoju, ale zapewnia rezultat, który z trudem osiągnąć w inny sposób.

Zamiast maty wyciszającej można użyć także wełny mineralnej. Metodę tę poleca się domownikom, którzy szukają także sposobu na zwiększenie szczelności cieplnej mieszkania. Sufit podwieszany zasłoni nieestetyczny materiał i będzie stanowić ciekawą dekorację, zwłaszcza w połączeniu ze zwisającym żyrandolem i podświetleniem LED.

Podłogi

W przypadku podłóg sprawdzą się grube, dźwiękochłonne dywany i wykładziny. Potrafią skutecznie wyciszyć dźwięk dobiegający z dołu i podobnie jak wełna mineralna – zwiększają izolacyjność cieplną pomieszczenia, w którym się znajdują. Niestety, nie sprawdzą się w każdych mieszkaniach, zwłaszcza tych, które są zamieszkiwane również przez zwierzęta. Czyszczenie ich z sierści bywa problematyczne i czasochłonne.

Ściany i okna

Na ścianach zamontować można m.in.:

  • panele akustyczne;

  • tapety akustyczne;

  • maty wygłuszające;

  • pianki akustyczne;

  • dyfuzory Schroedera (drewniane i z korka);

  • panele binarne.

Do okien odpowiednie będą okiennice i zasłony z grubego materiału, a nawet rolety przeciwwłamaniowe. Razem stworzą skuteczną zaporę przed głośnym hałasem, a przy okazji odświeżą pomieszczenie wizualnie.

Ciekawe sposoby na wygłuszenie ścian pomieszczenia

Istnieje też kilka nietradycyjnych metod, które pozwolą zainteresowanym osiągnąć upragniony cel. Do popularnych w latach minionych zaliczyć można dywany... zawieszane na ścianach. Z pewnością nie jest to rozwiązanie, które skradnie obecnie serca wielu, ale warto o nim wspomnieć. Są one tanie i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych – sprawdzą się w mieszkaniach stylizowanych na retro.

Wymiana okien – to one izolują pokój od dźwięków dochodzących z zewnątrz!

Na sam koniec warto rozważyć wymianę okien na nowe, tym razem o wysokim współczynniku izolacji akustycznej. Im będzie on wyższy, tym lepiej będą tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. Niektóre z nich są przystosowane specjalnie do budynków znajdujących w strefach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie dźwiękowe (np. okolice przemysłowe lub rozrywkowe). 

 

Wykorzystanie co najmniej kilku metod sprawi, że mieszkanie (i każde pomieszczenie w nim) stanie się naprawdę oazą spokoju i wyciszenia. Nie warto z tym zwlekać, jakościowy i nieprzerwany sen jest tego wart.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem