wanna z parawanem

Wanna czy prysznic? To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadajemy sobie na etapie urządzania łazienki. Jak pogodzić potrzeby miłośników długich relaksujących kąpieli i sympatyków szybkich orzeźwiających natrysków? Jak zorganizować funkcjonalną i wygodną strefę kąpielową w małej łazience? Podpowiadamy.

Wanna z parawanem to idealne rozwiązanie do łazienek o niewielkim metrażu, w których nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na wstawienie osobno wanny i kabiny prysznicowej. Rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic, pozwala pogodzić potrzeby wszystkich domowników. Tworzy przestrzeń zarówno na relaksującą kąpiel w wannie, jak i na szybki prysznic.

Nowoczesne parawany nawannowe to estetyczne i funkcjonalne rozwiązania. Dostępne w wielu rozmiarach i w różnych systemach montażu, pozwalają na łatwe dopasowanie do każdego układu łazienki. Duże, przezroczyste szyby parawanów nawannowych KOŁO GEO  z łatwością wpisują się w aranżacje wnętrz w niemal każdym stylu.

Wanna z parawanem ? jak stworzyć wygodną strefę kąpielową?

Parawan nawannowy pozwala stworzyć wielofunkcyjną strefę kąpielową. Łączy zalety wygodnej wanny z przestronną kabiną prysznicową, nawet w małych łazienkach. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w prosty sposób daje możliwość poszerzenia funkcjonalności strefy kąpielowej. Świetnie się to sprawdza szczególnie w sytuacjach, kiedy w małej łazience jest spora wanna i brakuje miejsca na prysznic. Wówczas wystarczy montaż prostego parawanu, by powstała wydzielona przestrzeń na wzięcie prysznica. Prosta i niedroga modyfikacja, nie wymagająca remontu łazienki.

Montaż parawanu nawannowego sprawdza się także w sytuacji, kiedy chcemy optycznie wydzielić oraz ograniczyć strefę kąpielową. Unikamy w ten sposób zachlapywania posadzki wokół wanny, co ma duże znaczenie, gdy najmłodsi domownicy samodzielnie kąpią się w wannie (lub biorą prysznic). Parawan z mlecznego nieprzezroczystego szkła daje też pewną intymność podczas kąpieli.

Instalacja ścianki na wannie pozwala uniknąć zachlapywania sprzętów (np. pralki) lub gniazdek elektrycznych znajdujących się blisko wanny. To istotne pod kątem bezpieczeństwa.

Wanna ze szklanym parawanem ? jaką wannę wybrać?

Aby parawan spełniał swoje funkcje, powinien przylegać do krawędzi wanny. Dzięki temu chroni przed rozchlapywaniem wody, a jednocześnie nie powoduje zmniejszenia przestrzeni pod prysznicem. Kluczowe jest dopasowanie wymiarów parawanu do kształtu i wielkości wanny.

Najłatwiej dobrać parawan do wanny prostokątnej lub asymetrycznej. Trudniejszym zadaniem jest dopasowanie zabudowy nawannowej (parawanu lub kabiny) do wanien owalnych.

Szklane parawany nawannowe są wykonane z grubego hartowanego szkła ? to ważne nie tylko pod kątem wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Szkło może być matowe lub przezroczyste, z wzorem lub lustrzaną powierzchnią. W małych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzają się w pełni przezroczyste szyby, które nie zmniejszają optycznie niewielkiego metrażu wnętrza.

wanna z parawanem kolo

Rodzaje parawanów nawannowych

Ogromny wybór parawanów i ścianek prysznicowych montowanych na wannie pozwala na łatwe dopasowanie wyposażenia do wymagań konkretnej łazienki.

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się:

  • Parawany nawannowe montowane na stałe ? prościej mówiąc, to pojedyncza lub podwójna ścianka prysznicowa, która na stałe zamocowana jest w dwóch miejscach: do ściany i do krawędzi wanny. To nieruchomy element wyposażenia, oddzielający strefę prysznicową od reszty pomieszczenia.
  • Parawany prysznicowe uchylne (wahadłowe) ? to modele, które są zamontowane jedną krawędzią do ściany, bez stałego połączenia z wanną. To bardzo popularne rozwiązanie, bowiem pozwala na odchylanie szyby w dwóch kierunkach, co zazwyczaj ułatwia wchodzenie i wychodzenie z pod prysznica. Minusem jest woda ściekająca po szybie na posadzkę, jeśli parawan podczas kąpieli jest w złym ustawieniu.

Ze względu na rodzaj konstrukcji parawanu mamy do wyboru następujące modele:

  • Parawany pojedyncze ? najprostsze modele, przypominają pojedyncze ścianki prysznicowe. Dostępne w wielu wymiarach, kształtach i w różnej stylistyce, montowane na stałe lub uchylne.
  • Parawany składane (harmonijkowe) ? to modele składające się z dwóch lub większej liczby skrzydeł, składane w różnych kierunkach w zależności od potrzeb. To typ parawanu z łatwością dopasowujący się do różnych typów wanien. Przy wyborze zwróćmy uwagę na sposób składania poszczególnych elementów (to ważne pod kątem wygody korzystania na co dzień) oraz na jakość i wytrzymałość zawiasów (co jest kluczowe dla bezawaryjnego działania przez lata).
  • Parawan nawannowy przesuwny ? składa się z 2 lub 3 elementów, które przesuwają się tworząc ograniczoną przestrzeń kabiny. Bazowy element parawanu jest zazwyczaj montowany do ściany i krawędzi wanny, a pozostałe elementy przysuwają się na prowadnicach. To dobre rozwiązanie do niewielkich wnętrz, szczególnie tych o nietypowym układzie. Przesuwane elementy dają możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia z wanny, nie ograniczając jednocześnie przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Do minusów zalicza się trudny w utrzymaniu w czystości system prowadnic.

Wanny z parawanem nawannowym ? na co zwrócić uwagę?

Decydując się na rozwiązanie typu 2w1, warto zwrócić uwagę na kształt i wyprofilowanie wanny. W tym układzie najlepiej sprawdzają się wanny prostokątne, bowiem maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, jednocześnie umożliwiając łatwy montaż parawanu.

Ale wybierając wannę warto zwrócić uwagę także na kształt misy, szerokość krawędzi i jej wyprofilowanie. Zbyt pochyłe wewnętrzne ścianki wanny mogą utrudniać wygodne wzięcie prysznica i powodować rozchlapywanie wody. Zaś zbyt szerokie krawędzie to spora przeszkoda podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny.

Jeśli wanna wyposażona jest w dodatkowe siedziska i uchwyty, zwróćmy wówczas uwagę, by nie kolidowały ze składanymi skrzydłami parawanu w każdym położeniu.

Zawczasu przemyślmy także kwestię położenia baterii prysznicowej (i/lub deszczownicy) oraz odpływu w wannie. Zwróćmy uwagę, w jakim są położeniu względem siebie i czy strumień wody z prysznica nie powoduje zalewania przestrzeń wokół wanny.

wanna z parawanem kolo2

W jakich wnętrzach sprawdzi się wanna prostokątna z parawanem?

Rozwiązanie typu wanno-prysznic polecane jest przede wszystkim do małych łazienek. Tworzy dodatkowe przestronne miejsce na prysznic, bez ograniczania przestrzeni na wygodną i komfortową wannę. To multifunkcjonalne rozwiązanie pozwala właścicielom małych łazienek nie rezygnować z relaksujących kąpieli ani z wygodnej kabiny natryskowej, nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.

W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się wanny prostokątne doposażone o przezroczysty i bezramowy parawan nawannowy. Takie wyposażenie pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, bez optycznego obciążenia niewielkiego metrażu. Duża szyba jedynie fizycznie oddzieli strefę prysznicową, wizualnie pozostając niemal niezauważalna. Wanny prostokątne KOŁO dostępne są w różnych wymiarach (od 140x70 cm aż do 190x90 cm), w opcji do zabudowy lub do montażu przy ścianie z uniwersalnymi panelami Uni2.

Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym w długiej i wąskiej łazience jest montaż wanny prostokątnej dłuższym bokiem do ściany lub w narożniku pomieszczenia, a następnie oddzielenie strefy kąpielowej pojedynczym parawanem lub modelem składanym lub rozsuwanym. Innym ciekawym pomysłem jest ustawienie wanny w poprzek na końcu długiego pomieszczenia i postawienie parawanu na dłuższej krawędzi. Dzięki temu zyskujemy wygodną i pełnowymiarową kabinę prysznicową.

Parawan czy kabina nawannowa?

W układzie łazienki, który pozwala na stworzenie zamkniętej kabiny, warto zastanowić się nad systemem rozsuwanego parawanu, który całkowicie oddziela kabinę od reszty pomieszczenia. Alternatywnie można także postawić jedną lub dwie ścianki prysznicowe i szklane drzwi i stworzyć pełnowymiarową przestronną kabinę. Świetnie się to sprawdza przy wannach prostokątnych postawionych w poprzek pomieszczenia, przylegających trzema bokami do ścian. Czasami warto się zastanowić, czy w takiej przestrzeni nie sprawdzi się lepiej po prostu głęboki brodzik.

Advertisement

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem