Aranżacja biura w domu – 4 inspiracje, które warto poznać

Domowy kącik do pracy powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny! To miejsce, w którym pracownik znajdujący się na home office spędzi lwią część dnia – lepiej postarać się zawczasu o to, aby było ono zachęcające wizualnie, praktyczne i pozbawione zbytecznych rozpraszaczy. Co zrobić jednak wtedy, gdy nie ma się pomysłu na to, jak urządzić przestrzeń do pracy? Jedno z najlepszych rozwiązań stanowi sięgnięcie po sprawdzone inspiracje.

Biuro w kuchni

Kuchnia nie musi być wyłącznie miejscem, w którym przygotowuje się posiłki; sprawdzi się świetnie również jako miejsce do pracy. Ma wszystko, czego potrzeba:

  • krzesła;

  • stół lub blat;

  • oświetlenie.

To opcja zdecydowanie budżetowa, niewymagająca w większości przypadków ponoszenia dodatkowych kosztów. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak upewnić się, że jest ona czysta – brudne naczynia i zapach jedzenia mogą skutecznie rozpraszać. Stanowisko powinno zostać przygotowane już poprzedniego wieczoru, aby nie marnować na to czasu następnego poranka, już w godzinach pełnienia obowiązków zawodowych.

Niektóre z kuchni zostały wyposażone w przedłużane parapety – obszar ten również da się praktycznie zagospodarować. Wystarczy potraktować je jako biurko; umożliwia to pracę przy świetle dziennym, a ponadto umiejscawia ekran komputera w sposób uniemożliwiający powstawanie refleksów spowodowanych obecnością promieni słonecznych. To doskonały pomysł dla osób ceniących sobie styl minimalistyczny, chcących optymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania.

Biuro za kotarą

Zdarza się, że pracownicy chcieliby mieć swoje domowe biuro, ale są niekoniecznie chętni na to, aby zamieniać jakikolwiek pokój w mieszkaniu na miejsce do pracy. To całkowicie zrozumiałe, większość wnętrz jest już zagospodarowanych, a widok gabinetu w ciągu dnia może rozpraszać i uniemożliwiać skuteczny wypoczynek. Co zrobić w takim przypadku? Zdecydować się na stworzenie zakątka zasłanianego przez kotarę!

Potrzebny będzie niezagospodarowany kąt jakiegokolwiek pomieszczenia (może to być nawet przedpokój); wystarczy zakupić narożną szynę sufitową, a następnie zamontować ją w sposób, który wraz z rogiem będzie tworzyć kwadrat – rozwinięte zasłony będą tworzyć wtedy małą komórkę. Do środka należy wstawić biurko, fotel biurowy i lampę oraz upewnić się, że w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne.

Biuro z biurkiem zawieszanym na ścianie

Niestety, nie każde mieszkanie jest wystarczająco duże do tego, aby pomieścić kolejne wyposażenie. Nawet małe biurka zajmują sporo przestrzeni, przez co w skrajnych przypadkach utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje sposób pozwalający stworzyć miejsce pracy niskim kosztem powierzchni – na ścianie wybranego pokoju należy zamontować opuszczany blat, który po rozłożeniu stanie się stołem na laptop.

Wtedy, gdy wybije już godzina zakończenia pracy, wystarczy ponownie zawiesić go na ścianie. Dla zwiększenia walorów estetycznych takiego rozwiązania, na widocznej po złożeniu stronie można umieścić obraz lub plakat – zapraszani znajomi nawet nie zorientują się, że patrzą na stanowisko do home office.

Biuro w sypialni

Niektórzy decydują się na urządzenie biura w sypialni. Lepiej jednak nie wykonywać pracy bez wychodzenia z łóżka – nie tylko zabija to produktywność, ale może także powodować w przyszłości problemy ze snem. Prosty sposób na uniknięcie tego to dostawienie biurka i krzesła. Pozostaje jednak pytanie, czy zamienianie strefy relaksu w przestrzeń do pracy jest tego warta? Odpowiedź brzmi – to zależy.

Jeżeli sypialnia cechuje się dużymi wymiarami, to poświęcenie kilku metrów kwadratowych na własne biuro będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza wtedy, gdy łóżko będzie znajdować się po przeciwnej stronie, co uniemożliwi bezpośrednie patrzenie się na nie. W innym przypadku lepsze rozwiązanie stanowić będzie wykorzystanie innego miejsca.

Do plusów biuro-sypialni zaliczyć można obecność szafy, którą można potraktować jako regał; pomieści ona wszystkie potrzebne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny na okres, w którym nie będą akurat używane.

Miejsce do pracy zdalnej – co musi się w nim znaleźć?

Każde sensownie urządzone biuro wymaga obecności kilku elementów. Są to:

  • siedzisko;

  • mały stolik, biurko lub blat, który pomieści laptop, myszkę oraz inne potrzebne akcesoria;

  • oświetlenie zbliżone kolorem do światła dziennego;

  • gadżety estetyczne (np. rośliny i ramki na fotografie);

  • podkładkę na kubek;

  • dostęp do gniazdka i połączenia internetowego.

Stanowisko można rozbudowywać o kolejne składniki. Jednym z popularnych jest tablica korkowa. Umożliwi ona zawieszanie kluczowych notatek w stale widocznym miejscu – będzie przypominać o nadchodzących deadline'ach i pomoże w nadawaniu priorytetu poszczególnym zadaniom.

Ciekawym rekwizytem technologicznym są stacje dokujące do laptopów. Pozwalają na szybkie wpięcie urządzenia, a potem wyświetlanie obrazu na większym ekranie. To atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy często podróżują ze swoimi laptopami, a pracę zdalną wykonują okazjonalnie; szersze i wyższe monitory są postrzegane zwykle jako ergonomiczne (większość z nich znajduje się na podstawie, którą można regulować do własnych potrzeb i preferencji).

 

Biuro domowe to miejsce, w którym większość zainteresowanych będzie spędzać osiem godzin dziennie, pięć razy w tygodniu – warto postarać się o to, aby było zagospodarowane optymalnie!

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem