Właściciele domów i mieszkań, stojący przed koniecznością przeprowadzenia remontu, zastanawiają się nad wyborem między wynajęciem profesjonalnej ekipy remontowej a podjęciem pracy samemu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a niektóre z nich nie są wcale tak oczywiste. O czym należy pamiętać w trakcie podejmowania decyzji?

Ekipa remontowa

Zatrudnienie doświadczonej ekipy remontowej wpłynie pozytywnie na tempo pracy i zapewni jakość dobrego wykonania. Skoordynowane działania specjalistów pochodzących z różnych branż, zwykle:

  • elektrycznej;

  • hydraulicznej;

  • murarsko-tynkarskiej;

  • malarskiej;

gwarantują efektywność. Niestety, skorzystanie z ich usług wiąże się z wyższymi kosztami, a także ogranicza znacząco autonomię w podejmowaniu decyzji. Z niej czasami warto jednak zrezygnować. Zwłaszcza wtedy, gdy zainteresowany nie dysponuje szczegółową wiedzą na temat konkretnego zagadnienia – lepiej zaufać ekspertom i zdać się na ich umiejętności.

Czy sensowniejsze rozwiązanie stanowi rezygnacja z tego wydatku i zmniejszenie kosztów całkowitych remontu? To trudne pytanie, na które da się odpowiedzieć wyłącznie po zapoznaniu się z wszystkimi zaletami i wadami wynikającymi z zatrudnienia fachowców.

Zalety

Wiedza, którą dysponuje zatrudniana ekipa remontowa, pozwala im wykonać zleconą pracę tak, aby jej efekty były zadowalające. Z tego względu nie zaleca się próby zaoszczędzania pieniędzy podczas wyboru odpowiedniego zespołu; zatrudnienie dyletantów i amatorów zakończy się fuszerką, a ta z kolei, koniecznością ponownych reparacji (często droższych od pierwotnych).

Dobrze zorganizowany skład ekspertów to gwarancja tego, że projekt remontowy będzie zarządzany efektywnie. Pozwoli to ograniczyć stres wywoływany znacznym opóźnieniem terminu końcowego prac i pojawianiem się nieprzewidzianych komplikacji. To szczególnie ważne dla inwestorów, którzy planują przeznaczyć mieszkanie na wynajem, bo najwięcej chętnych na podpisanie umowy pojawia się tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego – przegapienie tego okresu może spowodować potencjalne straty finansowe.

Ostatnią zaletą, o której nie można zapominać, stanowi fakt, że wynajmowana ekipa dysponuje własnym sprzętem, potrzebnym do wykonania prac remontowych. Oznacza to, że właściciel mieszkania nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów, które poniósłby decydując się na samodzielne naprawy (w które wlicza się nie tylko kupno narzędzi, ale też ich ewentualną naprawę). Ponadto profesjonaliści stawiają na jakość i estetykę wykonywanej pracy; to przyczyni się do podniesienia, a wręcz zawyżenia, rynkowej wartości odnowionego mieszkania lub domu.

Wady

Niestety, wady wynikające z korzystania usług pełnionych przez ekipę remontową są znaczące. Ich listę rozpoczyna wysoki koszt całego przedsięwzięcia; właściciel musi zapłacić nie tylko za potrzebne materiały budowlane, ale także robociznę. Cena remontu generalnego mieszkania wynosi od 1500 do 5000 zł za metr kwadratowy. To oznacza, że na odnowę nieruchomości o powierzchni 60 m² należy poświęcić w skrajnych przypadkach nawet do 300 000 zł! Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Istnieje także ryzyko trafienia na nieuczciwych lub niekompetentnych wykonawców. Mogą przeprowadzić prace niechlujnie lub nieterminowo, a w trakcie remontu doprowadzić do uszkodzenia kolejnych elementów nieruchomości (np. instalacji elektrycznej). Czasami zdarza się również, że po prostu... nie da się z nimi dogadać. Poprawna komunikacja i współpraca stanowi konieczność do osiągnięcia zadowalających efektów, o czym zdaje się nie wiedzieć wielu z nich.

Samodzielny remont mieszkania

Samodzielne wykonywanie prac remontowych przedłuży czas trwania wszystkich podejmowanych działań, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze. To proces czasochłonny (np. demontaż wszystkich podłóg w pojedynkę zajmuje kilka dni), a zawsze istnieje ryzyko, że efekt wykończenia pozostawi wiele do życzenia.

Odświeżanie nieruchomości samemu jest zadaniem niewdzięcznym, wymagającym od właściciela dysponowania nie tylko podstawową wiedzą budowlaną, ale także sprawnymi, pracowitymi rękami. Jak przedstawiają się dokładnie wady i zalety tego rozwiązania?

Zalety

Niski koszt remontu to główny powód, przez który większość zainteresowanych decyduje się na to, aby odświeżyć i urządzać nieruchomość samodzielnie. Pozwala to obniżyć wszystkie opłaty nawet o połowę (względem tych, które byłyby spowodowane zatrudnieniem ekipy fachowców). To bodziec motywacyjny, który jest zrozumiały dla wszystkich.

Kolejną zachętę stanowi osobista satysfakcja i nieustanna kontrola jakości. Mieszkanie będzie wyremontowane dokładnie według wizji właściciela.

Wady

Do wad zaliczyć można brak profesjonalizmu, wysoki poziom zaangażowania i zwiększone ryzyko popełnienia błędów. Początkowe tygodnie prac mogą powodować euforię i złudne przekonanie o tym, że zajęcie to jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Okazuje się to nieprawdą, zwłaszcza wtedy, gdy czas trwania remontu znacznie się przedłuża.

Właściciel będzie zmuszony do wzięcia długiego urlopu. Jeżeli nie będzie mieć takiej możliwości lub ochoty, to musi liczyć się z tym, że jego nieruchomość zostanie odnowiona dopiero po kilku miesiącach intensywnych robót. Pracujący na etacie zostaną zobligowani do tego, aby swój czas prywatny przeznaczać na wykonywanie męczących zadań – długotrwałe zmęczenie może wpłynąć na ich karierę zawodową.

Połączenie samodzielnego remontu i zamówienie usług wykończeniowych – czy to ma sens?

Wiele osób podejmuje decyzję o jedynie częściowo samodzielnym remoncie. Trudniejsze i bardziej wymagające prace zlecają ekipie profesjonalistów. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy właściciel jest zaznajomiony z wykonywaniem podstawowych działań:

  • malowaniem ścian;

  • układaniem podłóg;

  • montażem mebli.

Ograniczenie udziału fachowców wyłącznie do zaawansowanych aspektów remontu pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z wykończeniem. Innymi słowy, warto wykorzystać częściowo oba rozwiązania, aby czerpać pełnię korzyści, przy jednoczesnej minimalizacji wad z nich wynikających.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem