Czym jest dom prefabrykowany?

Wznoszenie budynków z prefabrykatów można określić jednym z większych odkryć technologicznych ostatnich dziesięcioleci. Szybkie tempo prac i obniżenie kosztów inwestycji sprawiło, że obecnie takie domy i gmachy otaczają ludzi w niemal każdym mieście. Najlepszym przykładem tego typu konstrukcji są bloki z wielkiej płyty. Choć sama jakość ich wykonania często do dziś pozostawia wiele do życzenia, nie sposób nie docenić faktu, że dzięki nim przed laty udało się zapewnić dach nad głową milionom mieszkańców Polski.

Z prefabrykatów budynki tworzy się także dzisiaj. By się o tym przekonać, wystarczy przypomnieć sobie mijane place budów. Potężne dźwigi unoszą kawałek po kawałku kolejne fragmenty ścian i stropów, które następnie są ze sobą łączone niczym klocki. Tą metodą wznosi się dziś biurowce, inne obiekty użyteczności publicznej oraz domy jednorodzinne. Ich elementy konstrukcyjne powstają w całości w fabrykach, a następnie transportowane są na miejsce prac. W takich zakładach powstają zarówno części do masowych, jak i indywidualnych projektów.

Dom prefabrykowany – przebieg prac budowlanych

Budowa domu z prefabrykatów rozpoczyna się od nakreślenia projektu budynku. Klienci firm zajmujących się ich wznoszeniem mają do wyboru dwie ścieżki działania. Pierwsza to skorzystanie z już istniejącego wzoru. Przedsiębiorstwa wykonujące domy z prefabrykatów mają ich co najmniej kilka. Często nawet więcej, co pozwala dużo lepiej dopasować wygląd swojego przyszłego domu do gustu. Dla wielu osób to jednak nadal za mało. W takiej sytuacji najlepiej wybrać wykonawcę gotowego zrealizować zamówienie indywidualne.

Następny krok to przygotowanie wszystkich elementów na stołach montażowych. Pod tą nazwą w rzeczywistości kryją się maszyny o dużych gabarytach, którym bliżej do linii produkcyjnych niż stołów stolarskich. Parametry poszczególnych części takie jak wymiary, waga oraz miejsca otworów okiennych i drzwiowych wprowadzane są do komputera urządzenia. Następnie z określonych w projekcie materiałów wykonuje się kolejne fragmenty. Niektóre łączy się ze sobą, ale zawsze tylko tyle, ile da się przewieźć na plac budowy.

Do produkcji prefabrykatów wykorzystuje się m.in. beton o określonej klasie. Minimalna akceptowalna w budownictwie mieszkaniowym to C20/25. Oprócz tego do tworzenia domów niekiedy wykorzystuje się elementy żelbetowe i drewniane. Te ostatnie służą do tworzenia dachów. Wykonawca usługi przewozi je zgodnie z harmonogramem prac na teren budowy, gdzie wyspecjalizowani robotnicy łączą je ze sobą. Tak przygotowany szkielet należy następnie poddać wykończeniu, czyli m.in. ocieplić oraz doprowadzić niezbędne instalacje – kanalizacyjną, gazową, elektryczną oraz internetową.

Zalety domów prefabrykowanych

Czas to pieniądz, a o tym, jak wiele prawdy jest w tym powiedzeniu, można przekonać się właśnie na przykładzie domów prefabrykowanych. Co ważne, mimo tego przyszli lokatorzy nie muszą obawiać się mieszkania w źle wykonanym budynku niczym PRL-owski blok z Alternatywy 4. Innymi słowy, plusy tego typu konstrukcji to:

  • czas budowy;

  • koszty inwestycji;

  • jakość wykonania.

Czas budowy

Prefabrykowane domy jednorodzinne cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na krótki czas budowy. Nie oznacza to oczywiście, że już po kilku dniach można w nim zamieszkać. Minimalny termin realizacji inwestycji to na ogół trzy miesiące, choć bywa on nawet dwa razy dłuższy. O tym, jak długo trzeba będzie czekać na pierwsze przekroczenie progu, decyduje rozmiar budynku. Na krótszy czas budowy wpływa też brak przestoju w pracach spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Koszty inwestycji

Ceny mieszkań od lat tylko rosną i nie zanosi się na to, by zaczęły spadać. W rezultacie na zakup nawet małego lokalu trzeba przeznaczyć majątek, zwłaszcza w dużym mieście. Z tego powodu wiele osób decyduje się na budowę domu z prefabrykatów. Ceny za wykonanie takiej usługi są porównywalne do tych, które deweloperzy życzą sobie za mieszkania w blokach wielorodzinnych. Zdarza się też, że koszt budowy jest nawet niższy. Ostateczny wydatek zależy, ponownie, od rozmiaru domu.

Cena za wykonanie budynku z prefabrykatów od początku jest też znana klientowi. Co ważne, uczciwi wykonawcy nie podnoszą jej wskutek własnych błędów prowadzących do przestojów w pracach. W ten sposób do minimum zmniejsza się ryzyko braku funduszy na dokończenie inwestycji, wynikłe z marnotrawstwa czasu i zasobów przez niesolidną ekipę budowlaną czy przedłużającej się zimy.

Jakość wykonania

Domy z prefabrykatów to konstrukcje wykonywane z materiałów nieodbiegających klasą od tych wykorzystywanych do budowania innymi metodami. Przedsiębiorstwa stawiające takie budynki dokładają starań, by wszystkie elementy były wykonywane i dopasowywane do siebie z jak największą precyzją. Ponadto taki budynek, jak każdy inny, przechodzi urzędowe kontrole techniczne. Dopiero po ekspertyzie i wydaniu pozytywnej decyzji dopuszcza się zamieszkanie w nim.

Wady domów prefabrykowanych

Zdecydowanie się na dom z prefabrykatów ma jedną sporą wadę oraz dwie, które nie dla wszystkich będą minusami. Niemniej jednak warto o nich wiedzieć jeszcze przed podjęciem decyzji. Za mankamenty takich konstrukcji można uznać:

  • konieczność znalezienia miejsca dla ekipy budowlanej;

  • brak możliwości zmian w projekcie.

Konieczność znalezienia miejsca dla ekipy budowlanej

Kłopotem właścicieli wielu działek może być ich metraż. Niewielki obszar, często znajdujący się między innymi prywatnymi posesjami (a więc bez możliwości nawet czasowego powiększenia przestrzeni o znajdujący się za płotem nieużytek) może nie wystarczyć na wjazd i manewrowanie wielkich ciężarówek i dźwigów. Po skończonym dniu pracy nie wszystkie i nie zawsze też odjadą, a to wymusza konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na zaparkowanie pojazdów.

Brak możliwości zmian w projekcie

 

Produkcja prefabrykatów jest kosztowna, a co za tym idzie, nie każda firma zgodzi się na realizację indywidualnego projektu. Już to, samo w sobie, dość mocno ogranicza możliwości wyboru wyglądu domu. Niezależnie od tego, czy powstanie on na bazie gotowego wzoru, czy na specjalne życzenie klienta, przygotowanych elementów nie da się już poprawić. Innymi słowy, ewentualne zmiany takie jak przesunięcie otworu na drzwi czy okna w przypadku prefabrykatów nie są możliwe.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem