Zdarza się, że do wyboru podłogi podchodzimy podobnie jak do codziennych zakupów. Jeśli jednak błąd popełnimy w sklepie odzieżowym lub spożywczym, konsekwencje będziemy odczuwać krótko. Natomiast zakup złej jakości paneli lub wykładziny może być błędem kosztownym i utrapieniem na wiele lat.

Jak dobrze kupić podłogę?

Jeśli urządzamy nowe mieszkanie lub chcemy przeprowadzić generalny remont starego, najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniej podłogi. Szczególnie w pokoju podłoga, ściany i sufit stanowią bazę, do której wszystkie inne elementy aranżacji wnętrza powinny pasować.

Z tego powodu zakupowi odpowiedniego parkietu, paneli, płytek winylowych czy wykładziny najlepiej poświęcić trochę czasu, starannie wybierając również miejsce, gdzie dokonamy zakupu.

Grunt to dobry wybór

Kiedy myślimy o zakupach związanych z wykańczaniem i urządzaniem wnętrz, jako pierwsze na myśl przychodzą markety budowlane. Dlaczego? Ponieważ kojarzą się z dużym wyborem i niskimi cenami. Rzeczywiście, także ceny pokryć podłogowych mogą być w takich centrach handlowych bardzo atrakcyjne. Wybór jednak nie zawsze jest tak duży, jak tego oczekiwaliśmy. Wrażenie ogromnego asortymentu wynika z faktu, że w takim sklepie znajdziemy produkty z dziesiątek kategorii, jednak możliwości wyboru w każdej z nich nie zawsze są oszałamiające.

Poza tym, w przypadku produktów wymagających montażu, istotne znaczenie ma także dostępność odpowiednich dodatków, które umożliwią na przykład ułożenie podłogi. Niestety, nawet jeśli wybór samych paneli lub płytek ceramicznych będzie dla nas wystarczający, to zazwyczaj nie mamy co liczyć na szeroki asortyment tzw. chemii budowlanej. Pod tym względem większą ofertę będą miały sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży podłóg.

Jeśli chcemy sprawdzić czy mamy do czynienia z naprawdę specjalistycznym sklepem, zapytajmy o dostępność chemii budowlanej. W dobrym sklepie znajdziemy nie tylko masy samopoziomujące, ale również masy reparacyjne, specjalistyczne grunty odcinające wilgotność, grunty żywiczne na trudne podłoża oraz żywice reparacyjne, a także szeroki wybór specjalistycznych klejów oraz lakierów i olejów do podłóg drewnianych.

Jakość ma znaczenie

To oczywiste, że nikt nie chce przepłacać i każdy chciałby otrzymać produkt jak najlepszej jakości, ale w jak najniższej cenie. Niestety, istnieje pewna granica cenowa, poniżej której nie da się wyprodukować towaru dobrej jakości. Tymczasem konkurencja na rynku jest ogromna, a to powoduje, że silna jest także presja wobec producentów, by obniżali ceny.

„Taniość” dla wielu firm bywa przepustką na półki marketów, ale tym, co zostaje poświęcone, by mimo niskich cen firma mogła wyjść na swoje, jest jakość. Oczywiście nie można wrzucić do jednej kategorii wszystkich producentów i wszystkich produktów, nie jest jednak rzadkością sytuacja, w której produkt został tak opracowany, aby wytrzymać w dobrym stanie okres gwarancji i rękojmi (dwa lata). Ani marketu, ani producenta nie będzie interesowało, jeśli produkt przestanie spełniać swoje funkcje po tym czasie.

Problemem dla klienta jest już sam wybór produktu o odpowiedniej jakości. Nawet jeśli w markecie leżą obok siebie panele dobrej i słabej jakości, w jaki sposób klient miałby je od siebie odróżnić? Sugerowanie się wyłącznie ceną nie zawsze ma sens, a sprzedawca w centrum budowlanym także nie zawsze potrafi rzetelnie doradzić.

Zupełnie inaczej jest w sklepie wyspecjalizowanym konkretnie w pokryciach podłogowych. Pracownicy, którzy od lat każdego dnia zajmują się panelami, parkietami, wykładzinami, wiedzą o nich na tyle dużo, że mogą  nie tylko odpowiedzieć na wątpliwości klienta, ale pomogą w dostosowaniu pokrycia podłogowego do odpowiedniego pomieszczenia, w zależności od jego przeznaczenia, natężenia ruchu i innych, specyficznych wymagań.

Nie tylko podłoga

Problem związany z instalacją podłogi wynika z faktu, że inaczej niż na przykład w przypadku mebli, nie wystarczy ich kupić i ewentualnie złożyć. Trzeba zamówić odpowiednią ilość płytek, desek lub paneli, dobrać do tego odpowiednią ilość odpowiedniej jakości akcesoriów (listew, podkładów) oraz chemii budowlanej (zapraw, fug).

Dla przeciętnego Kowalskiego, który nie ma doświadczenia w tego typu pracach jest to nie lada wyzwanie, przez co najczęściej montaż podłogi zleca odpowiedniej ekipie. Ale nawet wtedy sytuacja nie jest prosta. Kowalski jedzie do marketu, gdzie wybiera podłogę. Okazuje się jednak, że wydany z magazynu towar nie mieści się w samochodzie osobowym – trzeba zamówić transport. Kowalski chce zamówić ekipę budowlaną – dowiaduje się, że jedni fachowcy chętnie ułożą parkiet, ale terakotę już nie, a kolejni odwrotnie. Gdy w mieszkaniu pojawia się wybrana ekipa, fachowcy stwierdzają, że zakupiono nieodpowiednią chemię budowlaną, płytek jest za mało, a listew za dużo. A na koniec, gdy już podłoga jest ułożona, Kowalski słyszy, że efekt końcowy nie jest taki, jaki miał być, ale ekipa nie weźmie za to odpowiedzialności, ponieważ to wina paneli lub płytek.

Czy podobnej sytuacji można uniknąć? Tak, o ile uda się znaleźć taki punkt sprzedaży, w którym zamówimy wszystko – od samych materiałów po montaż. Ważne także, aby sklep udzielał pisemnej gwarancji na całość prac. Najlepsze są te, które korzystają z ubezpieczenia –w przypadku tak specjalistycznej firmy jak NOVA, ubezpieczenie opiewa do 600 tys. euro.

W dobrym sklepie klient musi wybrać produkty do pokrycia podłogowego, złożyć zamówienie, udostępnić lokal, a potem już tylko odebrać wykonane prace i uregulować należność. Dzięki temu w przypadku jakiejkolwiek reklamacji, nie ma możliwości „przepychania” odpowiedzialności na wykładzinę, panel lub drewno. I odwrotnie. Nie ma możliwości zepchnięcia odpowiedzialności na instalatora. Jeśli sami sprzedajemy i sami instalujemy, musimy wziąć odpowiedzialność zarówno za towar, jak i za wykonane prace.

Kontakt ze specjalistycznym sklepem nie musi kończyć się w momencie zakupu i montażu. Firmy tego typu prowadzą także sprzedaż środków do pielęgnacji podłóg. Nie znajdziemy tam co prawda środków uniwersalnych, nadających się do każdego rodzaju powierzchni, nie będą to też z pewnością środki najtańsze, za to takie, które sprawią, że starannie wybrana, wysokiej jakości podłoga zachowa swoje właściwości przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat użytkowania.

Dokonując wyboru podłogi przede wszystkim nie warto się spieszyć. Najlepiej odwiedzić co najmniej kilka sklepów, sprawdzić fachowość sprzedawców, zapytać o asortyment i dodatkowe usługi, a następnie podjąć dobrą decyzję, na którą wpływ będzie miała nie tylko cena. W końcu nie chodzi o zakup serka czy bluzki, ale o trwałą bazę dla naszego wymarzonego domu.

źródło: Nova

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem