Sposobów na stworzenie oryginalnego wnętrza mieszkania, domu czy ogrodów jest wiele, jednak nie każdy jest dobry, aby osiągnąć przysłowiowy efekt WOW. Z pomocą przychodzi jednak jeden z najgorętszych trendów tego roku - upcycling, który polega na przekształcaniu starych, często zapomnianych już przedmiotów w prawdziwe perełki.

Quick Step Trend Upcycling Moodboard V2

fot. Quick-Step

Nie ma rzeczy, która nie ozdobi wnętrza - wystarczy jedynie odpowiednio ją wyeksponować lub odświeżyć. Wystarczą jedynie kreatywność, pomysł i odpowiednie materiały, aby dać różnym przedmiotom drugie życie. I właśnie dlatego upcycling jest u szczytu popularności w aranżacjach przestrzeni.

Upcycling, a projektanci

Upcycling wkradł się do łask wielu światowych projektantów mimo że wielu z nich zaraz po jego pojawieniu się kręciło nosem. Jak to, remontować starocie? - bzdura! A jednak. Okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę i pojawił się nawet na...wybiegach. Otóż np. brytyjska projektantka Stella McCartney w jednej ze swoich kolekcji zastosowała wyłowiony z morza plastkik. Jednak nie tylko ona jest zafascynowana tym trendem. Wespół z nią idą także bardzo znane marki tj. Adidas czy H&M. Wracając jednak do architektów, ci najczęściej wykorzystują możliwości ponownego wykorystania np. odpadow, używanych przedmiotów oraz drewna.

Upcycling to nie recycling!

Mimo że wiele już mówi się o upcyclingu przez wielu jest on błędnie mylony z recyklingiem. To dwa zupełnie inne procesy o czym należy pamiętać.

Upcycling i jego możliwości

Możliwości upcyklingu są niemal nieograniczone, a jakie przedmioty są w nim najbardziej popularne? Palety. Ich malowanie i sprowadzanie do roli mebli - stolików, ławek, skrzynek, półek - wiedzie obecnie prym. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się stare meble z lat 60. i 70. To prawdziwe wnętrzarskie perełki. Wystarczy nowa tapicerka i pomalowanie części drewnianych, aby stały się one wizytówką wnętrza.

Możliwości upcyklingu można wykorzystać także np. po remoncie. Niemal zawsze po układaniu podłogi zostają Wam kawałki desek. Po co je wyrzucać? Przecież można zrobić z nich np. wieszak na ubrania czy ramkę na zdjęcia.

Upcycling - inspiracje

Upcycling drewniana skrzynia na węża ogrodowego

rootsandshootsgarden.blogspot.com

upcycling ogród

upcycling schowek ogrodowy

thatsmyletter.blogspot.com

upcycling remont łazienki

diyshowoff.com

upcycling półka na kwiaty

decoratingyoursmallspace.com

upcycling krzesło obrotowe

decoratingyoursmallspace.com

upcycling drzwi

decoratingyoursmallspace.com

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem