Jakie meble kupić do kuchni w kawalerce?

Aranżowanie wnętrza małego mieszkania wymaga maksymalnego wykorzystania każdej dostępnej powierzchni. Innymi słowy, skoro nie da się stawiać mebli wszerz, najlepiej umieszczać je wzdłuż ścian. Właśnie dlatego w planowaniu kuchni w kawalerce tak ważne są szafki.

 

Powieszenie dużej liczby gablot może wywołać efekt zagracenia. Da się go ustrzec, jeśli rozmieści się meble tylko na jednej ścianie. Warto też unikać szafek w pełni zabudowanych. Wrażenie przestrzenności i lekkości zapewnią przeszklenia. W celu uzyskania jeszcze lepszego wyglądu kuchni szafki można podświetlić np. taśmami z diodami LED.

 

Pod wiszącymi sprzętami domowymi znajdzie się więc dużo miejsca do przygotowywania potraw. Będzie go jeszcze więcej, jeśli kuchenka i zmywarka zostaną zabudowane. Co więcej, dzięki temu zabiegowi przestrzeń stanie się spójniejsza. W takim układzie jedyne wolnostojące urządzenie to lodówka.

Aranżacja aneksu kuchennego w kawalerce

W budynkach stawianych w PRL-u normą było wydzielanie kuchni. W ten sposób projektowano nawet najmniejsze mieszkania. Z czasem trend zabudowywania pomieszczeń ustąpił tworzeniu aneksów. Korzystają na tym m.in. właśnie osoby mieszkające w kawalerkach, także w blokach sprzed kilkudziesięciu lat.

 

W nowym budownictwie aneks po prostu jest. W starym bloku najlepiej wyburzyć ścianę dzielącą kuchnię od salonu. W ten sposób uda się wizualnie powiększyć mieszkanie. Pozbycie się zbędnego muru stwarza też okazję do postawienia wąskiej wyspy z hokerami. Dzięki temu powstanie dodatkowe miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków.

 

Osoby, które nie chcą mieć wyspy, ale podoba im się idea pozornego oddzielenia kuchni od salonu, mogą postawić regał. Ten prosty trik pozwoli na zmieszczenie w małej kuchni dodatkowych przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Jeżeli taki mebel nie jest potrzebny, zamiast niego pomieszczenia stylowo oddzieli też drewniany ażurowy parawan.

Układ mebli w małej kuchni w kawalerce

Rozmieszczenie mebli i urządzeń to jedyne, co łączy niektóre kuchnie w kawalerkach z odpowiednikami w większych mieszkaniach. W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą postawić sprzęty w kształt L. Gdy powierzchni wyjątkowo mocno brakuje, pozostaje ustawienie mebli w literę U.

Kuchnia w kawalerce w kształcie L

W takiej konfiguracji na dłuższym boku znajdują się lodówka, szafki (zarówno wiszące, jak i stojące), zlew oraz blat. Dzięki temu wszystko, co najważniejsze, jest w zasięgu ręki.

 

Na przeciwległym, krótszym boku warto ustawić sprzęty używane rzadziej. Dobry przykład to zmywarka. Uruchomiona raz nie będzie przecież wymagała nieustannej uwagi tak jak potrawy gotujące się na kuchence. Poboczny blat to ponadto najlepsze miejsce na czajnik elektryczny, stojak z przyprawami, toster czy mikrofalówkę.

Kuchnia w kawalerce w kształcie U

W centralnym punkcie powinny znaleźć się zlew i blat, a pod nim zmywarka. Niedostatek przestrzeni wymusza ustawienie lodówki i kuchenki po przeciwległych stronach pomieszczenia. Gdzie więc przechowywać naczynia i inne akcesoria? Często nie ma rady i trzeba korzystać tylko z szafek ściennych.

Kuchnia w kawalerce – kolory sprzętów i ścian

Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia, a jasne powiększają je. Niewielki metraż kuchni w kawalerce niejako wymaga użycia bieli. W celu uzyskania spójnej aranżacji w zbliżonych tonach powinny być ściany (w wyższych partiach pomalowane, w niższych wyłożone kafelkami) oraz meble.

 

Śnieżna biel wygląda jednak sterylnie, a raczej nikt nie chce na co dzień patrzeć się na kuchnię rodem ze szpitala albo szkoły. Właśnie dlatego zimną barwę lepiej zastąpić ciepłym odcieniem, np. kości słoniowej. Jasny kolor warto też przełamać ciemniejszymi akcentami. Szarość, jasny brąz czy błękit to trzy przykłady barw, w których mogą być utrzymane blaty i fragmenty ścian.

Czy trudno jest urządzić kuchnię w kawalerce?

Aranżacja małych pomieszczeń zawsze jest problematyczna. Na szczęście z tym kłopotem można poradzić sobie dzięki odrobinie kreatywności. Pomysłowe rozmieszczenie sprzętów i wykorzystanie każdego skrawka powierzchni potrafią zdziałać naprawdę wiele.

 

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Bywa i tak, że najlepsze pomysły nie wystarczają. Czasem nie da się zrobić nic bez zakupu mebli na wymiar. W takiej sytuacji urządzenie kuchni w kawalerce staje się nie tyle kłopotliwe, ile drogie. Jeżeli jednak sytuacja finansowa na to pozwala, warto wydać więcej pieniędzy. Szybko okaże się, że rozmiar pomieszczenia nie ogranicza jego funkcjonalności.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem