Od czego zależy częstotliwość malowania ścian?

Częstotliwość malowania ścian zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chce się przeprowadzić renowację. Powierzchnie w sypialniach nie brudzą się tak często jak te zlokalizowane np. w kuchni czy pokoju dziecięcym. Nie są bowiem narażone na pochlapanie podczas gotowania czy rysowanie kredkami.

Kolejna kwestia to wilgotność pomieszczenia. W łazienkach ściany mają większe szanse na chłonięcie wody, dlatego istnieje prawdopodobieństwo powstania odbarwień, które mogą być powodem do przeprowadzenia drobnego remontu. Niemałe znaczenie ma również rodzaj zastosowanej farby. Niska jakość użytych materiałów prowadzi nierzadko do konieczności ponownego malowania.

Warto zatem pamiętać o tym, aby wybierać wysokiej klasy materiały remontowe, a przed aplikacją produktu stosować gruntowanie ścian. Zwiększa ono przyczepność farby do tynku i poprawia trwałość koloru.

Jak często malować ściany?

Ponowną aplikację farby na ściany powinno się przeprowadzać co około 5 lat, ale wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia i tego, w jakim jest stanie. Czasami w pokojach nie ma potrzeby remontu nawet po 5 latach i można śmiało nieco wydłużyć ten okres. Natomiast w korytarzach czy kuchniach najlepiej odnawiać powierzchnie co 2–3 lata.

Trzeba obserwować, czy na ścianach pojawiają się zabrudzenia, czy kolor farby nie blaknie, a także czy w żadnych miejscach warstwy nie odpadają od powierzchni. Regularne malowanie wnętrz sprawia, że mieszkanie wygląda świeżo i ładnie, co przekłada się na nastrój domowników.

Podczas prac remontowych nie można zapominać o sufitach. Warto odświeżać je białą farbą, ponieważ zawsze rozjaśnia to przestrzeń i pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Ważne jest też to, jak przeprowadza się malowanie. Liczy się odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą należałoby zagruntować.

Następnie kolor aplikuje się wałkiem, ale nie wolno nabierać zbyt wiele barwnika na narzędzie. Niewielkie porcje pozwolą uniknąć smug i zacieków. Niektóre kolory wymagają nałożenia kilku warstw farby. Zawsze powinno się dokładnie czytać instrukcję na opakowaniu, a dodatkowo wybierać kompozycje przeznaczone do ścian w określonych typach pomieszczeń.

Regularne malowanie ścian – dlaczego warto?

Świeżo pomalowane ściany wpływają przede wszystkim na estetykę wnętrza, a ta przekłada się na samopoczucie domowników. Regularne remonty pozwalają uchronić mieszkanie przed pleśnią czy grzybami. Farby stanowią warstwę ochronną powierzchni i za ich pomocą da się łatwo zmienić wygląd całego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane odcienie to klucz do udanej aranżacji.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem