Czym jest trawa pampasowa i skąd bierze się jej popularność?

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to gatunek trawy, który pochodzi z Ameryki Południowej – rejonów Argentyny i Brazylii. Charakteryzuje się długimi, intensywnie zielonymi liśćmi i charakterystycznymi, puszystymi kwiatostanami, które mogą przybierać różne odcienie kolorystyczne  (od białych po różowe).

 

Jej popularność wynika z efektownego wyglądu i łatwości utrzymania. Poza tym dodaje przestrzeniom elegancji i lekkości, stając się pięknym elementem ozdobnym przez prawie cały rok. Co ciekawe, suszone kwiatostany są wykorzystywane jako trwałe ozdoby, które idealnie pasują do wielu stylów, m.in. boho i nowoczesnego minimalizmu.

 

Taka trawa zalicza się do roślin niewymagających. Jest odporna na susze i adaptuje się do różnych warunków pogodowych – to właśnie m.in. z tego powodu uwielbiają ją ogrodnicy, projektanci oraz architekci.

Odmiany traw pampasowych

Trawa pampasowa prezentuje ogromną różnorodność odmian. Poszczególne gatunki różnią się między sobą:

 

  • wysokością;

  • kolorem kwiatostanów;

  • wymaganiami uprawowymi.

 

Popularna jest trawa sunningdale silver, która charakteryzuje się dużymi i białymi kwiatostanami – wyróżniają się one efektownie na tle zielonych liści. Roślina ta osiąga do 3 metrów wysokości, co czyni ją imponującym dodatkiem do wszystkich ogrodów i przestrzeni otwartych.

 

Rosea prezentuje się imponująco ze względu na delikatne i różowe kwiatostany. Nadają one subtelnego uroku wszystkim aranżacjom. Są odrobinę mniejsze, a tym samym zaleca się użycie ich w mniejszych ogrodach.

 

Pumila jest ceniona ze względu na swoją kompaktową formę – można uprawiać ją w doniczkach, a te z kolei wystawiać m.in. na balkony. Tworzy to doskonałe tło dla niskich roślin. Ten wybór poleca się początkującym ogrodnikom, którzy chcą zasiać swoją pierwszą trawę pampasową.

 

Takie zróżnicowanie umożliwia dopasowanie wyboru trawy do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych. Warto z tego skorzystać i zapoznać się zawczasu ze wszystkimi możliwymi opcjami.

Wymagania środowiskowe dla traw pampasowych

Trawa pampasowa dobrze rośnie w pełnym słońcu i wymaga zastosowania przepuszczalnej gleby – preferuje nasłonecznione miejsca do pełnego wzrostu i rozwoju. Mimo że toleruje różne warunki glebowe, warto postarać się o to, żeby wybrana mieszanka była żyzna i umiarkowanie wilgotna.

 

Nadmierna wilgoć (występująca zwłaszcza w okresie zimowym) może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego ważne jest, aby miejsce do sadzenia trawy pampasowej było do tego odpowiednio przygotowane. Należy upewnić się, że deszczówka nie będzie stać. Trzeba umożliwić jej swobodny przepływ w dół.

 

Roślina ta nie wymaga częstego podlewania, aczkolwiek trzeba przygotować ją odpowiednio do zimy. To dlatego, że adaptuje się ona do niskich temperatur, ale nocne przymrozki mogą ją jednak zabić. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby przycinać ją w sezonie kwitnienia, ponieważ stymuluje to jej wzrost i sprzyja rozwojowi w kolejnych sezonach.

Sadzenie trawy pampasowej i pierwsze kroki pielęgnacyjne

Jakie wskazówki warto poznać na samym początku? Gleba powinna być wzbogacona o kompost składający się z organicznych materii – powinna zawierać:

 

  • obornik;

  • kompostowany odpad roślinny;

  • torf.

 

Zapewni to m.in. lepsze zatrzymywanie wilgoci oraz dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Samo sadzenie należy przeprowadzić w odstępie 2-3 metrów pomiędzy roślinami, by zapewnić im potrzebną przestrzeń do rozwoju.

 

Glebę należy podlewać niezbyt obficie raz na kilka dni (przy uwzględnieniu panujących warunków pogodowych). Ważna będzie także ściółka, np. z kory sosnowej lub rozdrobionych liści. Okaże się to pomocne w ograniczaniu wzrostu chwastów i zadba o dodatkową ochronę korzeni przed skrajnymi temperaturami.

 

Trzeba również zwracać uwagę na występowanie szkodników i chorób grzybowych. Regularne kontrolowanie trawy pozwoli na szybką interwencję – pojawienie się mszyc da się opanować za pomocą oleju neem lub mydła potasowego. Pleśń można wyeliminować przy użyciu odpowiednich fungicydów.

Pielęgnacja trawy pampasowej w sezonie

Roślinę podlewa się wczesnym rankiem lub wieczorem. Takie działanie pozwala minimalizować straty wody przez parowanie i zapewnia maksymalną absorpcję przez system korzeniowym. 

 

Trawę trzeba regularnie nawozić – dobrze jest wybierać produkty o przedłużonym działaniu, ponieważ dostarczają składników odżywczych przez cały sezon. Nawożenie warto przeprowadzić na początku sezonu wegetacyjnego, a potem powtórzyć zabieg w połowie lata. Przygotuje to roślinę do kwitnienia.

 

Przycinanie uskutecznia się wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Należy usunąć zeszłoroczne liście i łodygi, a tym samym umożliwić lepszy dostęp światła i powietrza do centrum kępy.

 

Wszystkie te czynności są łatwe do wykonania nawet przez amatorów. W trakcie ich wykonywania warto wspomóc się w ich przypadku np. bezpłatnym poradnikiem online.

Przygotowanie trawy pampasowej do zimy

Zaleca się związywanie liści w snopy. Ogranicza to ryzyko gnicia pod wpływem wilgoci spowodowanej opadami śniegu. Bazę rośliny trzeba zabezpieczyć za pomocą ściółki – można jej dosypać wedle własnego uznania. Te dwa proste kroki pomagają trawie pampasowej bezpiecznie przetrwać końcową porę roku.

 

Zastosowanie się do wszystkich informacji pozwoli cieszyć się zdrowymi roślinami na własnym tarasie!

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem