Kwiaty na balkon – duże rośliny

Kiedy mieszka się w bloku na wysokim piętrze, wnoszenie i znoszenie roślin na balkon może być męczące. Aby zaoszczędzić czas, energię i pieniądze, najlepiej wybierać te całoroczne, które będą pięknie wyglądać przez lata. W takiej roli sprawdzają się krzewy, a jednym z popularniejszych jest bukszpan.

Roślina ta nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych, a jej ulubione miejsce to półcień. Miewa różne rozmiary, a na dodatek da się ją przycinać, by osiągała pożądany kształt np. kuli. Bukszpan ma zielone listki przez cały rok, dzięki czemu można mieć namiastkę przyrody na balkonie nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje zima. Pięknie wygląda w dużych, ozdobnych donicach.

Łatwe w uprawie i efektowne są także tuje. Niektórzy wykorzystują je w ogrodach, by odseparować się od wzroku sąsiadów. Dokładnie taką samą rolę mogą odgrywać na balkonach. Często ustawia się je w rządku wzdłuż barierki, co pozwala stworzyć intymną atmosferę pełną zieleni.

Kolejna propozycja efektownych roślin to trawy ozdobne. Najlepiej posadzić je w podłużnych doniczkach, aby mogły się komfortowo rozrosnąć. Różnorodność ich gatunków pozwala na znalezienie wariantów odpowiednich zarówno na balkony wschodnie i zachodnie, jak i południowe czy północne.

Wiszące rośliny na balkon – jakie wybrać?

Rośliny balkonowe, które zawsze robią duże wrażenie, to pnącza. Ich charakterystyczny typ wzrostu sprawia, że można nimi pokryć np. dowolną ścianę lub specjalną drabinkę. Jednym z popularniejszych gatunków jest bluszcz pospolity, który odnajduje się przede wszystkim w zacienionych przestrzeniach.

Sadzi się go na kilka sposobów. Pierwszy z nich to umieszczenie doniczki na podłodze i zbudowanie konstrukcji, która pozwoli roślinie piąć się ku górze np. po drewnianej kratce czy drabince. Kolejna opcja to wsadzenie bluszczu do doniczki zawieszonej na barierce. Wtedy pędy będą mogły pokryć całe ogrodzenie balkonu. Jeszcze inny sposób to wisząca donica z gałązkami przyczepianymi do sufitu.

Wśród pnących roślin wyróżnia się powojnika, który w okresie kwitnienia zachwyca wielkimi, fioletowymi kwiatami. To idealna ozdoba na słoneczny balkon lub taki, który jest lekko zacieniony. Aby ten gatunek dobrze się rozwijał, trzeba się nim odpowiednio zająć. Nie obejdzie się bez systematycznego nawożenia i podlewania.

Kwiaty balkonowe, które pięknie kwitną

Zdecydowanie najpopularniejsze kwiaty na balkon to pelargonie. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i prezentują się niezwykle okazale. Można je umieścić w doniczkach wiszących z sufitu, a także tych umieszczanych wokół barierki. Lubią słońce, ale jednocześnie należy im zapewnić intensywne podlewanie. Trzeba mieć więc na uwadze, że wymagają one codziennej pielęgnacji. Dodatkowo kwitną jedynie w okresie letnim, a na zimę wymagają schronienia.

Podobnej opieki i sadzenia potrzebują równie okazałe i bujne surfinie. To rośliny, które zachwycają wielobarwnymi kwiatami w czerwonych czy fioletowych odcieniach. Warto je stosować, np. naprzemiennie, z pelargoniami przy ozdabianiu barierki balkonowej. Dobrym wyborem będzie również lawenda, która wypuszcza podłużne kwiatki i doskonale pachnie. Najlepiej sprawdzi się gatunek wąskolistny, ponieważ jest bardziej wytrzymały i da się go przezimować.

Na balkon zachodni i wschodni nada się fuksja, która w okresie letnim rodzi kwiaty w kształcie dzwonków. Można ją uprawiać od maja do października, czyli przez cały okres, w jakim zwykle spędza się wieczory na balkonie czy tarasie. To roślina doniczkowa jednoroczna o zachwycających kolorach, o której pielęgnację zdecydowanie warto się zatroszczyć.

Dla mieszkańców bloków balkon stanowi zamiennik ogródka, dlatego powinno się umieścić na nim rośliny, bo pozwalają na cieszenie się zielenią. Kwiaty poprawiają wygląd tarasu, a także korzystnie wpływają na nastrój domowników i klimat miejsca. Pozwalają też na zwiększenie prywatności, szczególnie gdy mieszka się na osiedlach, gdzie naprzeciwko znajduje się inny budynek.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem