Czy można wybudować altanę ogrodową bez pozwolenia?

Ogród przed domem jednorodzinnym to wprawdzie miejsce prywatne, ale nie oznacza to, że właściciele mogą w nim robić, co tylko przyjdzie im do głowy. Postawienie altany ogrodowej to dość poważna ingerencja w zabudowę terenu, a co za tym idzie, wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego. Jeśli obiekt ma powstać na terenie ROD, o zamiarze jego wzniesienia należy powiadomić jeszcze miejscowy związek działkowców.

Przepisy krajowe precyzyjnie określają maksymalne rozmiary altany oraz jej lokalizację. Bez pozwolenia (a więc tylko na mocy zgłoszenia) można wznieść konstrukcję o powierzchni do 35 m². Jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć:

 • 4 m w przypadku pokrycia dachem płaskim;

 • 5 m, gdy wieńczy ją dach spadowy.

Budowla może powstać tylko w określonej odległości od obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach lub posesjach. Z tego powodu miejsce budowy powinno znajdować się w odległości:

 • 1,5 m od ogrodzenia, gdy na przyległym terenie, w zbliżonej odległości stoi już budynek;

 • 3 m w przypadku budowy altany ogrodowej, która od strony płotu nie będzie miała drzwi i okien;

 • 4 m, jeśli altana będzie miała drzwi i okna zorientowane w kierunku cudzej działki.

Wybór materiału do budowy altany ogrodowej

Po podjęciu decyzji o wielkości, kształcie i umiejscowieniu altany ogrodowej trzeba zdecydować się na jeden z materiałów do budowy. W prywatnych ogrodach i na działkach najczęściej można zobaczyć konstrukcje drewniane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykonać budynek murowany. Który będzie lepszy? Na to pytanie trzeba już odpowiedzieć sobie samemu.

Plusy i minusy drewnianej altany ogrodowej

 • Budowa jest dość prosta, czyli w zasięgu umiejętności majsterkowicza-amatora.

 • Koszt zakupu materiałów jest niższy niż w przypadku budowy murowanego obiektu.

 • Altana wymaga regularnej konserwacji środkami do drewna. W innym przypadku zacznie gnić.

 • Drewno ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale nie utrzyma ciepła w środku tak jak ściany z cegieł albo kamienia. Z tego powodu jest to obiekt głównie na sezon wiosenno-letni.

Zalety i wady murowanej altany ogrodowej

 • Obiekt z cegieł lub kamienia jest odporny na warunki atmosferyczne i nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

 • Murowana altana dużo lepiej niż drewniana utrzymuje ciepło wewnątrz. W przypadku budowy konstrukcji z drzwiami i oknami będzie w niej można miło spędzać czas także zimą.

 • Wzniesienie murowanej altany jest trudniejsze niż drewnianej. Osoby bez wprawy powinny zastanowić się nad wynajęciem ekipy budowlanej.

 • Wynagrodzenie dla firmy wznoszącej altanę zwiększa koszt inwestycji. Dodatkowo rośnie on ze względu na wyższą cenę materiałów potrzebnych do budowy.

 • Czas trwania prac jest dłuższy niż w przypadku stawiania obiektu z drewna.

Przygotowanie projektu altany ogrodowej

Jeśli kluczowe kwestie dotyczące budowli zostały już ustalone, pora przejść do stworzenia projektu. Na szczęście do tej czynności nie trzeba wynajmować biura architektonicznego. Wystarczy program komputerowy taki jak SketchUp. Osoby pobierające go na użytek niekomercyjny nie muszą nic płacić. Co więcej, na stronie z plikami instalacyjnymi znajduje się również samouczek wyjaśniający działanie interfejsu i przedstawiający funkcje programu.

Po pobraniu SketchUp pozostaje już tylko przejść do stworzenia wizualizacji altany. Model można stworzyć od zera bądź wybrać któryś z gotowych szablonów. Co ważne, je także można modyfikować. Użytkownik ma do wyboru tworzenie modelu w dwóch lub trzech wymiarach. Efekty swojej pracy łatwo jest sprawdzić dzięki opcji obracania obiektu pod dowolnym kątem. Na koniec projekt trzeba zapisać w którymś z kilku formatów plików – statycznych JPEG, PDF, AVI, TIFF, 3DS, DXF, DWG, a nawet jako MP4, czyli film.

Budowa altany ogrodowej

Pierwszy krok do postawienia altany ogrodowej zależy od wybranego materiału. Gustowną i solidną konstrukcję najłatwiej zbudować z drewnianych listw. Przedstawiony przykład doskonale obrazuje, że taki obiekt można wznieść we własnym zakresie.

Stawianie fundamentów

Jeśli ma powstać budynek z drewna, wystarczą stropy fundamentowe. Powinny być umieszczone na głębokości około 80 cm. Odległość między nimi nie może przekraczać 1 m. Muszą być też trzykrotnie większe od stropów samej altany. Oba elementy konstrukcyjne będzie trzeba potem połączyć i postawić na nich drewnianą konstrukcję.

Impregnacja drewna

Nim zaprawa cementowa podstawy wyschnie, warto zaimpregnować drewno. Najprostszym sposobem jest pomalowanie go odpowiednim preparatem. Do pokrycia nim powierzchni desek można użyć pędzla lub pistoletu natryskowego. Inna metoda, czyli namaczanie w środku chemicznym wymaga wykopania dołu w ziemi i wyłożenia go folią izolacyjną. Niezależnie od wybranej metody na wsiąknięcie płynu i wyschnięcie drewna trzeba poczekać kilkanaście godzin.

Układanie podłogi i ścian

Do kolejnej czynności potrzebna jest poziomica. Dzięki niej uda się precyzyjnie położyć belki podwalinowe na cementowy strop. Stanowią one podstawę podłogi. Na nich należy układać kolejne deski. Do budowy najlepiej wykorzystać listwy z wycięciami przy obu końcach. Dzięki temu do ich spasowania ze sobą wystarczy gumowy młotek. Tym samym obejdzie się bez użycia wiertarki, wkrętów czy gwoździ, choć nie w przypadku dachu.

Montaż i pokrycie dachu

Następny krok to montaż krokwi na szczytowych listwach. Ich zadaniem jest podtrzymywanie dachu. Na nich układa się deski i przymocowuje je przy pomocy śrub. Na koniec pozostaje ułożenie pokrycia. Mało efektowną papę warto zastąpić estetyczniejszymi dachówkami lub gontem. Samodzielne zabezpieczenie dachu na szczęście nie wymaga pomocy dekarza. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy do układania pokrycia.

 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem