Nowoczesny styl przede wszystkim inspirowany jest modernizmem. Dominują w nim gładkie powierzchnie, umiar i funkcjonalność. I choć może występować w różnorodnych odmianach: od pop-artu i glamour po minimalizm czy industrializm, wyróżniającą go cechą jest prostota.

Drewniane okna w nowoczesnym wnętrzu

Oszczędność dodatków rekompensowana jest przez wysoką jakość materiałów i staranny dobór elementów ozdobnych. To właśnie drewno, doceniane za niepowtarzalny charakter i elegancję, często wybierane jest jako akcent dominujący w nowoczesnym wnętrzu. Jak umiejętnie włączyć je w aranżację?

Umiar w cenie

We wnętrzu utrzymanym w stylu nowoczesnym dominuje poczucie przestrzeni oraz umiejętnej gry światłem. Drewno warto zastosować jako element, za pomocą którego wydzielimy w pomieszczeniu poszczególne strefy. Wyłożony nieociosanymi belkami kominek, wykonana z forniru szafa czy wreszcie odpowiednio ułożony parkiet pomogą dużej przestrzeni osiągnąć wizualny ład. Minimalizm w wystroju przejawia się nie tylko ograniczeniem detali, na których może skupiać się nasz wzrok, lecz także w prostocie formy samych mebli i elementów aranżacyjnych. Dominują tu kąty proste, gładkie powierzchnie i brak zbędnych ozdób. Drewno wykorzystywane jest głównie w postaci elementów wykończeniowych – parkietu, stolarki otworowej, schodów. Wybierając okna i drzwi drewniane utrzymane w nowoczesnej stylistyce, również obowiązuje zasada prostoty.

Zamiast charakterystycznych dla klasycznego stylu frezów i zdobień, wybierzmy okna o opływowym kształcie ram z prostymi listwami przyszybowymi. Oszczędność formy rekompensowana może być przez nietypowy kształt okna: geometryczny czy owalny.

Ważny jest także gatunek drewna, z jakiego wykonana jest stolarka: najczęściej stosowane są meranti oraz sosna. Zwykle przyjmuje się, że okna i drzwi powinny mieć odcień o ton ciemniejszy podłoga. Z dobraniem odpowiedniej barwy nie powinniśmy mieć problemu, ponieważ współczesna stolarka dostępna jest w szerokiej gamie lakierów. Co jednak gdy charakter wnętrza jest wyraźnie odmienny od architektury samego budynku?

Jeśli szukamy kompromisu dla modernistycznej architektury budynku i jednocześnie zależy nam na zachowaniu przytulnego charakteru we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są okna aluminiowo-drewniane. Zewnętrzna rama wykonana z odpornego na działanie czynników atmosferycznych aluminium dobrze współgra z nowoczesną elewacją, a z kolei drewno zapewnia w pomieszczeniu ciepły, naturalny klimat – radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Drewniane okna w nowoczesnym wnętrzu

Od ogółu do szczegółu

Umiejętność zestawiania ze sobą poszczególnych elementów jest najtrudniejszą sztuką w urządzaniu mieszkania w stylu nowoczesnym. Aby przełamać monotonię i dodać wnętrzu energii, często łączy się ze sobą materiały na zasadzie kontrastu. Biel przełamuje się wyrazistymi akcentami kolorystycznymi, zimno betonu, metalu i szkła łączy się z ciepłem naturalnych materiałów i tkanin. Ta zasada sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni fornirowane, gładkie fronty połączmy z kamiennym blatem. Lakierowane na wysoki połysk meble w jadalni zestawmy z drewnianym stołem i krzesłami.

Także w łazience biel ceramiki i zimno stalowej lub chromowanej armatury doskonale komponuje się z ciepłem drewna. Możemy je zastosować w postaci gładkich frontów szafek lub jako blat, w którym osadzone będą podwieszane umywalki. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej impregnacji drewna, nie bez znaczenia jest także jego gatunek. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lepiej sprawdzają się bowiem gatunki egzotyczne, które charakteryzują się niską kurczliwością. Decydując się na nowoczesną aranżację, należy mieć świadomość, że styl ten wymaga od mieszkańców konsekwencji. Przedmioty codziennego użytku powinny być ukryte przed wzrokiem, dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Jednak zamiast dużej liczby mebli - wybierzmy raczej jednolitą zabudowę w postaci szafy wnękowej lub regału zajmującego całą ścianę. Podobnie warto ograniczyć liczbę elementów dekoracyjnych do minimum - raczej stawiając na ich wyrazistość i jakość wykonania niż na ilość.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem