Czym jest dom przyjazny dla środowiska?

Dom ekologiczny to nieruchomość, która została:

 • zaprojektowana;

 • zbudowana;

 • wykorzystana;

w sposób minimalizujący negatywny wpływ na środowisko naturalne. Budynki tego typu pozwalają zmniejszyć zużycie zasobów (energii i wody), a ponadto ograniczyć emisję szkodliwych substancji.

Istnieje wiele sposób umożliwiających osiągnięcie tego efektu. Niektóre z nich wymagają sporej inwestycji na samym początku – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zwraca się ona po upływie maksymalnie kilku lub kilkunastu lat (dotyczy to m.in. instalacji fotowoltaiki).

Ekologiczny dom – dlaczego warto taki mieć?

Przede wszystkim ze względu na potencjalne oszczędności finansowe. Domy tego rodzaju są zoptymalizowane pod kątem efektywnego wykorzystywania zasobów energetycznych. Zaawansowane technologie, takie jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne (a nawet pompy ciepła), pozwalają mieszkańcom znacząco obniżyć wysokość rachunków.

Kolejny argument to jakość życia codziennego. Materiały używane do wybudowania domów ekologicznych cechują się niskim lub zerowym stopniem emisji toksycznych substancji. Poprawia to stan powietrza wewnątrz pomieszczeń – przekłada się to bezpośrednio na ogólne zdrowie wszystkich mieszkańców.

Nie można zapominać, że chodzi również po prostu o środowisko. Działania ekologiczne przyczyniają się do ochrony przyrody i ograniczenia negatywnego wpływu czynnika ludzkiego na ekosystemy. To dobry sposób na to, aby stać się odpowiedzialnym człowiekiem; warto upewnić się, że przyszłe pokolenia nie będą mieć życia utrudnionego przez obecną generację.

Budowa domu ekologicznego – od czego zacząć?

To kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i realizacji. Na początek należy przeprowadzić analizę lokalizacji docelowej. Trzeba poznać warunki klimatyczne, dostępność do odnawialnych źródeł energii (m.in. wiatr i słońce) oraz sprawdzić charakterystykę terenu. Dobrym pomysłem wydaje się również zapoznanie ze wszystkimi regulacjami prawnymi – potrafią się zmieniać każdego roku, a konieczne będzie posiłkowanie się tymi aktualnymi.

Następnie należy skorzystać z usług architekta specjalizującego się w domach ekologicznych. Zoptymalizuje on układ pomieszczeń i orientację budynku, aby nieruchomość była w stanie wykorzystać maksymalnie naturalne źródła światła i ciepła. Wiedza fachowca będzie tu kluczowa; lepiej nie popełnić samemu żadnego błędu w tym zakresie.

Podczas budowy trzeba zainwestować w wysokowydajne materiały izolacyjne (np. wełnę mineralną i piankę poliuretanową). Projektanci muszą zapewnić szczelność całego budynku, a oznacza to potrzebę wyeliminowania wszystkich mostków termicznych. Ściany domu nie mogą przepuszczać mroźnego powietrza.

Kolejny etap to instalacja paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych lub innych systemów pozyskiwania energii odnawialnej. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie pompy ciepła i systemów geotermalnych. Ogrzewanie podłogowe zapewniają komfort cieplny, a zaawansowane uporządkowanie wentylacji pomoże z odzyskiwaniem nagrzanego powietrza oraz rozprowadzaniem go po całym mieszkaniu.

Wszystkie te elementy stanowią absolutną podstawę, którą rozbudowuje się o specjalistyczne wyposażenie.

Ekologiczne materiały do budowy domu

Polecane materiały to:

 • drewno certyfikowane FSC (ang. Forest Stewardship Council);

 • cegła ziemna (adobe);

 • tworzywa izolacyjne naturalne (wełna owcza, len, konopie);

 • bambus;

 • cement z domieszką popiołów lotnych i krzemionki;

 • eko farby;

 • płyty gipsowo-kartonowe.

Ekologiczne i nowoczesne technologie – które muszą znaleźć się koniecznie w domu?

Obowiązkowo w każdym ekologicznym domu muszą znaleźć się urządzenia oszczędzające wodę. Oznacza to konieczność zakupu efektywnych baterii i pryszniców. Niektórzy sięgają po systemy zbierania deszczówki. Oczyszczają ją z drobnych zanieczyszczeń, dzięki czemu staje się odpowiednia do codziennego mycia ciała.

Dobrym pomysłem wydaje się instalacja systemów monitoringu zużycia energii i wody. Pozwala to mieszkańcom sprawdzanie swojego dobowego zużycia zasobów i upewnienie się, że nie jest ono zbyt wysokie. Pomocne okażą się również inteligentne technologie do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem i innymi urządzeniami.

Dużą popularność zdobywają gniazdka elektryczne możliwe do zaprogramowania i termostaty z obsługą zdalną. Wszystkie da się ustawić tak, aby nie zużywały prądu w godzinach nieobecności. Aplikacje mobilne pozwalają stworzyć rutynę, a nawet dostosować ją na bieżąco według nowych potrzeb (np. związanych z wyjazdem wakacyjnym).

Ekologiczne gadżety do domu

Zainteresowani mogą skusić się na zakup:

 • słomek ze stali nierdzewnej;

 • naczyń i akcesoriów kuchennych z bambusa;

 • toreb wielokrotnego użytku;

 • ładowarek słonecznych;

 • świetlówek LED;

 • doniczek z materiałów biodegradowalnych;

 • eko środków czystości (np. ocet).

Czy warto? Oczywiście, że tak! Dbać o środowisko należy za pomocą wszelkich możliwych kroków.

Źródła odnawialnej energii w domu

Energię da się pozyskiwać na wiele różnych sposobów. Zwykle wykorzystuje się do tego:

 • promienie słoneczne;

 • wiatr;

 • pływy wody;

 • biomasę.

Szczególnie ciekawie przedstawia się biomasa. Stosuje się ją do produkcji ciepła, elektryczności oraz paliw alternatywnych. Zwykle powstaje w wyniku spalania drewna, pelletów i odpadów organicznych. Niektórzy wykorzystują ją nawet jako naturalny nawóz do uprawy przydomowego ogródka – to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą marnować czegokolwiek.

Popularny trend stanowi wykorzystanie szyb fotowoltaicznych. Przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny, który wspomaga zasilanie całego budynku. Wyglądają jak ich tradycyjne odpowiedniki, więc nie szpecą nieruchomości.

Na ten temat warto zawsze być na bieżąco. Producenci wpadają co kilka miesięcy na nowe pomysły; niektóre z nich są naprawdę udane!

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem