Kupując materiał ociepleniowy wyboru zwykle dokonujemy pomiędzy styropianem lub wełną mineralną. Jednak na tych materiałach możliwości się nie kończą, bowiem na rynku znajdziemy także polistyren ekstrudowany, włókna celulozowe bądź keramzyt.

Wybierając rodzaj izolacji pod uwagę warto wziąć czynniki, takie jak:

  • wiek i stan techniczny budynku,
  • rodzaj materiału i technologia budowy ścian,
  • późniejszy sposób wykończenia elewacji,
  • wielkości powierzchni ścian, które musimy ocieplić – najnowocześniejsze rozwiązania mogą okazać się bardzo kosztowne, jeśli powierzchnia ścian będzie duża,
  • zasobność portfela.

Styropian, wełna mineralna

Wełna to produkt naturalny w przeciwieństwie do styropianu. Jednak to nie jedyne różnice. Wełna jest cięższa i szybciej nasiąka wodą - styropian jest lekki i łatwy w obróbce, ma też niższą nasiąkliwość wodną.

Kolejną ważną cechą jest paroprzepuszczalność. Wełna jest paroprzepuszczalna, dlatego ściany nią ocieplone mają możliwość oddychania – ale tylko wtedy, kiedy otynkowane zostaną tynkiem mineralnym, silikatowym lub silikonowym. Obecnie najbardziej popularny tynk akrylowy nie może być stosowany na wełnę, ponieważ ma zbyt duży opór dyfuzyjny (nie przepuszcza wilgoci).

Styropian jest paroprzepuszczalny w mniejszym stopniu niż wełna. Ale jego dużą zaletą jest to, że można na nim stosować każdy rodzaj tynku.

Izolacyjność akustyczna i ogniowa to kolejne ważne cechy, których nie można pominąć podczas podejmowania decyzji o kupnie materiału izolacyjnego. Dobre ww. parametry ma wełna – wytrzymuje temperaturę do 700 oC. Styropian sam nie rozprzestrzenia ognia, ale bardzo łatwo się pali.

Montaż płyt styropianowych jest dużo łatwiejszy niż wełnianych. Styropian jest też częściej wykorzystywany ze względu na niższą cenę zakupu jak i robocizny.

Wełna mineralna dostępna jest także w postaci luźnych strzępków, które przeznaczone są do ocieplania miejsc trudno dostępnych – stropodachów, szczelin w ścianach warstwowych.

Polistyren ekstrudowany XPS, włókna celulozowe, keramzyt

Styropian XPS (styrodur) to materiał podobny do styropianu. Ma postać prostokątnych płyt o gładkiej strukturze wykończonych geowłókniną lub fizeliną filtracyjną z frezowanymi rowkami drenażowymi. Jest jednak bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Ma też lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Materiał ten polecany jest do ocieplania ścian fundamentowych bądź piwnic. Po kontakcie z wilgocią jego termoizolacyjność nie pogarsza się.

Włókna celulozy to cząsteczki, które powstają po przetworzeniu papieru gazetowego i zabezpieczonego retardantami i impregnatami.

Ocieplenie celulozą wykonać można na dwa sposoby: na sucho (pneumatyczne wdmuchiwanie włókien w przestrzenie konstrukcyjne budynku) lub na mokro (zwilżony materiał nanosi się na powierzchnię ściany, po czy przykrywa go suchym tynkiem lub płytami elewacyjnymi). Celuloza to jedyny izolator, który pozwala wyeliminować mostki cieplne.

Keramzyt to lekkie kruszywo mające postać kulek z gliny. Wykorzystywane jest zarówno do produkcji materiałów ściennych jak i materiał izolacyjny dobrze izolujący także akustycznie. Ze względu na swoją niską wagę nadaje się do izolacji starych stropów drewnianych. Nie zastąpiony okazuje się także jako warstwa jednocześnie izolująca ściany fundamentów i piwnic oraz jednocześnie odprowadzająca od nich wilgoć (drenaż fundamentów).

Współczynnik przewodzenia ciepła – najważniejszy parametr materiałów ociepleniowych

Kupując materiał ociepleniowy należy porównać wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ konkretnych już produktów o odpowiedniej grubości. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, który materiał będzie najlepszy. Dla przykładu styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032.

Im niższa jest wartość Λ, tym mniej ciepła przenika przez ścianę – zimą pomieszczenia wychładzają się wolniej, a latem nie nagrzewają się zbyt szybko.

Wartości Λ dla poszczególnych materiałów izolacyjnych:

  • styropian: 0,031-0,044 W/(mK)
  • wełna mineralna: 0,031-0,045W/(mK)
  • styrodur: 0,031-0,042 W/(mK)
  • celuloza: 0,037-0,042W/(mK)

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem