Czy budynki komercyjne można wybudować w technologii szkieletowej?
Rosnąca świadomość ekologiczna inwestorów przyczynia się do popularyzacji trendu stosowania naturalnych surowców w budownictwie komercyjnym.
Dom w stylu nowoczesnej stodoły to jeden z najpopularniejszych projektów nieruchomości ostatnich lat. Funkcjonalna, robiąca wrażenie prosta bryła to bardzo...
Czytaj więcejEfektowne, ale czy praktyczne? Jakie są okna od sufitu do podłogi? Odpowiedź na to pytanie najlepiej zacząć od słów to...
Czytaj więcejWybór materiałów do położenia posadzki na tarasie jest bardzo duży. Czy jednak można nimi dowolnie żonglować? Nie do końca. Tylko...
Czytaj więcejŻeby umieścić banery reklamowe w przestrzeni publicznej, nierzadko trzeba uzyskać specjalne pozwolenie. Wymogi zależą m.in. od lokalizacji nośnika czy właściciela...
Czytaj więcejMalowanie ścian to jedna z popularniejszych czynności remontowych. Pozwala na szybkie odświeżenie powierzchni i zmianę wyglądu pomieszczenia. Trwałość i wygląd...
Czytaj więcejNachylony pod wybranym kątem dach wpływa nie tylko na wygląd domu, ale także jego walory użytkowe. Z tego powodu tak...
Czytaj więcejKażdy właściciel domu czy mieszkania pragnie cieszyć się przytulnym, wygodnym i pięknym wnętrzem. Przy jego urządzaniu niezwykle istotną rolę odgrywają...
Czytaj więcejŚciany zajmują w domu albo mieszkaniu bardzo dużą powierzchnię, dlatego ich aranżacja powinna być po prostu przemyślana. O ile w...
Czytaj więcejAby technologie przyjazne środowisku stawały się powszechnie i wypierały tradycyjne rozwiązania, muszą być nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim opłacalne...
Czytaj więcejFotowoltaika stale notuje wzrosty popularności. Jest tak zarówno w krajach Europy Zachodniej, jak i w Polsce. Montowane systemy fotowoltaiczne są...
Czytaj więcejRosnąca świadomość ekologiczna inwestorów przyczynia się do popularyzacji trendu stosowania naturalnych surowców w budownictwie komercyjnym.
Budownictwo jednorodzinne po okresie względnej stabilizacji na rynku nieruchomości w ostatnich kilku miesiącach odżywa. Ilość realizowanych inwestycji wzrasta. Jak się okazuje, najwięcej budują nie deweloperzy, a inwestorzy indywidualni.
Jeśli dom, to teraz
Na podstawie danych portalu szybko.pl prawie 65% nieruchomości oddanych do użytku w pierwszych miesiącach 2011 roku to zasługa inwestorów indywidualnych, którzy w tym czasie rozpoczęli realizację nieco ponad 6500 inwestycji - w większości domów jednorodzinnych.
W porównaniu do poprzedniego roku stanowi to wzrost o prawie 39%. Osoby planujące budowę domu mają coraz większą wiedzę na temat na temat dostępnych na rynku technologii wznoszenia budynków.
Szybko, tanio, komfortowo
Decyzja o budowie domu do niedawna wiązała się z myślą o jego późniejszym przekazaniu potomkom. Obecnie budowanie dla kilku pokoleń mija się z celem, ponieważ dorosłe dzieci osiedlają się raczej z dala od dotychczasowego miejsca zamieszkania, głównie w gminach otaczających duże ośrodki miejskie. Dla tych osób, poza pokryciem kosztów związanych z zakupem działki budowlanej, opłaceniem niezbędnych pozwoleń i budową domu, ważne są późniejsze koszty utrzymania budynku. Wzrost cen energii to jedna z nielicznych prognoz, która zawsze się spełnia. Nowoczesny dom powinien w związku z tym zużywać jak najmniej energii.
Koszt utrzymania domu wykonanego w technologii modułowej jest mniejszy o 70% w porównaniu do tradycyjnych domów murowanych - głównie dzięki specjalnej konstrukcji ścian, charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m².
Okres wiosenno-letni to odpowiedni moment, aby zrealizować marzenie o własnym domu, który gwarantuje komfort, o jakim w wielorodzinnym budynku można jedynie pomarzyć. Budowa nowego domu nie jest tak skomplikowana, jak można by sądzić, dlatego warto zainwestować w dostosowane do potrzeb rozwiązanie, które w przyszłości ma zagwarantować spokój, ciszę i większą swobodę.
Decyzja o budowie domu wiąże się z wyborem odpowiedniej technologii, w której będzie stawiany. Najchętniej budujemy domy murowane, ponieważ głęboko wierzymy, że są trwalsze i cieplejsze. Wybór metody modułowej stwarza jednak możliwość zmiany tego podejścia - taki dom różni się od budynków murowanych zarówno w metodzie wznoszenia, jak i sposobie użytkowania.
Dom tradycyjny czy prefabrykowany?
Decydując się na postawienie domu murowanego, często rozkłada się tę inwestycję na lata. Zdarza się, że to rozwiązanie nierzadko przekracza możliwości finansowe inwestorów, zamieniając szansę na poprawę warunków zamieszkania w wątpliwą przyjemność.
Budynki wykonane w gotowych prefabrykatów, jeżeli są właściwie użytkowane, mogą w doskonałym stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Ich dodatkowym atutem jest niska cena, która w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych jest o około 30 % niższa - dodaje Jankowski
Gotowy w trzy miesiące
Technologia murowana wymaga podziału pracy na etapy, co w konsekwencji rozkłada czas inwestycji na kilka lat. Krótki okres wznoszenia domu modułowego jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Można go przeprowadzić bez względu na porę roku.
Wszelkie materiały nie muszą zalegać na placu budowy, bowiem trafiają na miejsce prosto z fabryki, nie niszcząc tym samym terenu wokół domu. Nie trzeba także poświęcać czasu na ciągłe doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.
#zdjecie0#Energooszczędnie i akustycznie
Ogrzanie domu murowanego w naszej strefie klimatycznej pochłania 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Większe zużycie energii w tradycyjnych budynkach to wynik występowania mostków termicznych, niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, czy powszechnego stosowania wentylacji naturalnej.
Konstrukcja ścian domu modułowego charakteryzuje się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m², dzięki czemu średni koszt jego utrzymania jest o 70% niższy od podobnego budynku murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m². Budynek postawiony w technologii skandynawskiej szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło. Charakteryzuje się również bardzo dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 54dB. Izolacja ścian i stropu przy pomocy wysokiej jakości wełny mineralnej zapobiega rezonowaniu, dzięki czemu tłumione są hałasy dobiegające z otoczenia.
Modułowy sposób na dom
Decyzję o wyborze metody stawiania domu można uznać za kluczową dla powodzenia inwestycji. Z uwagi na znaczące różnice wykonawcze i użytkowe rozwiązań murowanych i modułowych, to właśnie szybkość wykonania, trwałość, walory energooszczędne oraz cena powinny stanowić główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej technologii.
Budowa tradycyjnego domu murowanego to zadanie wymagające wiele czasu, poświęceń i cierpliwości. Nie dziwi więc, że Polacy zaczynają doceniać technologię lekką i coraz częściej decydują się na postawienie domu szkieletowego.
Terminem dom szkieletowy określane są wszystkie domy oparte na drewnianej konstrukcji nośnej budynku. Dzięki temu można budować je bardzo szybko, czego najlepszym dowodem są krótkie terminy realizacji - dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy.
W zależności od sposobu budowy wśród domów szkieletowych wyróżnia się domy typu:
Budownictwo modułowe, mimo rosnącej popularności, nadal traktowane jest z pewną dozą nieufności. Wynika to głównie z braku wiedzy inwestorów na temat dostępnych na rynku technologii. Możliwość szybkiej budowy domu tylko jeden aspekt - warto wiedzieć, że metoda modułowa zapewnia również trwałość i komfort użytkowania na długie lata.
Decyzja o budowie domu należy do najważniejszych w życiu. Inwestorzy szczegółowo sprawdzają dostępne na rynku rozwiązania, starając się wybrać te najbardziej korzystne. Wystarczy kilka negatywnych opinii, najczęściej opartych na stereotypach, aby przy wyborze pominąć daną technologię. Drogi w utrzymaniu, nietrwały, łatwopalny, o wątpliwej estetyce - to tylko niektóre mity narosłe wokół domów modułowych.
Siła betonu
Mity o domach modułowych
Pochodząca ze Skandynawii technologia modułowa charakteryzuje się tym, że większość elementów przygotowywana jest odpowiednio wcześniej w fabryce. Dzięki temu montaż prefabrykowanych modułów trwa klika dni. Jak się okazuje, budownictwo modułowe umożliwia stworzenie domu wytrzymałego i taniego w budowie, ekonomicznego w eksploatacji i, co za tym idzie, ekologicznego.
AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…